Sürücü Kursları Federasyonu Çalıştayı Tamamlandı.

Kızılcahamam’da 28-30 Ekim 2011 tarihleri arası düzenlenen Sürücü Kursları Federasyonu Çalıştayı tamamlandı.

02 Kasım 2011 Saat:19:16
Çalıştaya Türkiye’nin değişik bölgelerinden sürücü kursu kurucu ve yöneticileri katıldı. Gebze bölgesinden de Coşkunlar Sürücü Kursu kurucuları Ali Rıza Coşkun ve Nevzat Coşkun, Yıldızlar Sürücü Kursu  kurucusu Hüseyin Çetin ve Akat Sürücü Kursu kurucusu Akın Tozlu iştirak etti.

Sürücü Kursları Federasyonunun Kızılcahamam’da düzenlenen çalıştayına Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Sadettin Savaz, Sürücü Kursları Federasyonu Başkanı Musa Ayan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 Çalıştay 28 Ekim 2011 Cuma günü saat 15:00’da divanın oluşmasıyla başladı. Divan başkanlığını Sürücü Kursları Federasyonu başkan vekili İzmir Bölge Başkanı İsmail Yılmaz üstlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.  Açılış konuşması federasyon başkanı Musa Ayan tarafından yapıldı. Sürücü Kurslarının daha kaliteli ve dürüst bir anlayış içinde eğitim vermesi gerektiğinin üzerine duran Ayan şunları söyledi: “ Sürücü Kurslarımızın meselelerinin çözümünü iki ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlardan birincisi TBBM ve ikincisi de Milli Eğitim Bakanlığıdır. Bugün burada hazırlanmakta olan Sürücü Kursları Yönetmeliği Taslağını birlikte değerlendireceğiz ve çözüm önerilerinizi yetkililere birlikte sunacağız. Uzaktan ve yakından bu çalıştayımıza katılarak destek veren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu çalıştayımızın hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.”

Açılış konuşmasının ardından söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Sadettin Savaz şunları söyledi: “ Sürücü kurslarının meselelerini çok yakından biliyorum. 1984 yılında açılan sürücü kursları bu zaman dilimi içinde büyük işler başarmış, önemli bir mesafe almıştır. Daha nezaketle davranan, saygılı sürücü ve şoförler yetiştirilmiştir. Ancak daha çok eksikliklerimiz var. Bugün burada düzenlenen bu çalıştayın sürücü kurslarının kalitesinin artmasına büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyim.  Sınavların e sınavla yapılması güzel bir uygulamadır. Teorik sınavlardaki başarılı uygulamamızı ne yazık ki, direksiyon sınavları için gerçekleştiremedik. Bu konuda daha çok çalışmalıyız ve mutlaka yeni tedbirler almalıyız. Çözüm önerilerimiz şu şekilde olabilir. Sürücü Kursları pistleri atıl durumdadır. Öncelikle bu konuya çözüm bulmalıyız. Sizlerden gelecek öneriler ışığında yeni taslakta eksikliklerimizi gidermiş olacağız. Sürücü Kurslarının daha kaliteli ve verimli hale gelmesi için bu çalıştayların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu Sürücü Kursları Federasyonu Çalıştayı Tamamlandı.vesileyle çalıştayınızın hayırlı olmasını diler, katkı sunan herkese teşekkür ederim.

Protokol konuşmalarının ardından ilk günkü oturum tamamlandı. İkinci gün sabah saat:10.00’da başlayan toplantı 18:00’da sona erdi. Sürücü Kursları Taslağı üzerinde her bir madde tek tek incelenerek ortak bir görüşle karara bağlandı. Taslak çalışmada önemli maddelerin şu şekilde değişmesi ortak görüş olarak onaylandı:

1-      Teorik derslerin saatlerinin düşürülmesi  Trafik 24, İlkyardım 12 ve Motor  8 saat

2-      Direksiyon eğitiminde temel eğitim saatinin B 10 saat, E 20 saat

3-      Direksiyon sınavında başarısız olanlara tekrar  direksiyon eğitimini aldıktan sonra 5 defa daha hak verilmesi,

4-      Direksiyon çalışma saatleri 07:00-23:00 arasında olmalı

5-      Nüfusa endeksli sınırlama getirilerek direksiyon eğitim alanlarının kaldırılması,

6-      Devlet memurlarının teorik derslere girişinin sağlanması,

7-      Müdürlerle birlikte kurucularında sorumluluk altına alınması,

8-      Müdürlerin derslere giriş saatlerinin artırılması,

9-      Okur-yazar olan herkese ehliyet verilebilmesinin önünün açılması

10-   Sınavların tek olarak yapılması, 70 alan bütün derslerden geçmiş olur. (Trafik-ilkyardım-Motor)

11-   Sınavların uzman kişiler tarafından yapılması için gerekli çalışmaların başlatılması